نکات مهم در طراحی داخلی

در ابتدا به این نکته توجه کنید که طراحان دکوراسیون مطمئنا از یک کتاب و یک سری قوانین خاص و محرمانه پیروی نمی کنند. به این ترتیب که هیچ گونه قوانین محکمی در کار طراحان دکوراسیون وجود ندارد.آن ها معمولا ذهن خلاقی دارند و عاشق این هستند که یک طرح را در ذهن خود تجسم کنند و آن را به مرحله اجرا در بیاورند. آن ها به این نکته اذعان می کنند که همیشه یک سری قواعد و اصول وجود دارد که ما با پیروی از آن ها این اطمینان را به وجود می آوریم که کار ما در نهایت نتیجه خوبی به دست می آورد. آن ها فقط در حین کار چیزهایی را انتخاب می کنند که مطمئن هستند درست کار می کند. البته گفتنی است این فنون چیزهایی نیست که در طی سالیان به دست می آورند. هر کسی در همان روز اول نیز می تواند به آن ها دست یابد. این مساله را به عنوان یکی از اصول مهم در کار طراحی دکوراسیون برای افزایش خلاقیت و قوه تجسم خود در نظر بگیرید. در ادامه به چند نکته مهم در کار طراحی دکوراسیون داخلی اشاره می کنیم.

interior-design-tricks (7)

1. آخر از همه رنگ خانه را انتخاب کنید. همیشه این مساله را به خانه دارهایی که می خواهند قبل از اساس کشی به یک خانه جدید، رنگ خانه خود را انتخاب کنند، می گویم. یک دلیل منطقی برای این گفته را با یک پرسش شروع می کنیم. چرا نمی گذارید در حین ورود به خانه با دیوارهایی مواجه شویم که با رنگ های جدیدی پوشش دهی شدند. البته شما می توانید به این صورت این کار را انجام دهید، ولی به نظر منطقی نمی آید.
توجه کنید هزاران رنگ با انواع مختلف سایه روشن و شدت و غیره وجود دارد. و هر کدام از آن ها سبب می شود که یک خانه متفاوت از خانه های دیگر به نظر آید؛ چرا که وقتی منبع نور تغییر می کند، یک رنگ ممکن است در یک خانه زیبا به نظر آید و در خانه ای دیگر این طور نباشد. مطمئنا شما می خواهید از رنگی برای دیوارهای خانه تان استفاده کنید که منطبق با رنگ پرده، تابلوها، قالیچه ها و سایر اسباب منزل باشند. بنابراین بهتر است زمانی رنگ را انتخاب کنید که تمامی وسایل در درون خانه قرار گرفته اند.

interior-design-tricks (1)

2. از ازدحام وسایل اضافی در خانه خودداری کنید. نگذارید که یک اتاق خیلی شلوغ شود. زندگی مطلوب و راحت در شرایطی است که بتوانید در خانه به راحتی حرکت کنید. اگر خیلی نمی توانید برای اثاثیه منزل خود هزینه کنید، خوشحال باشید. چرا که شما مجبور نیستید که خانه خود را با تعداد زیادی وسایل پر کنید. مبلغی که برای خرید وسایل منزل کنار گذاشتید را صرف تعداد کم تری از وسایل، ولی با کیفیت بالاتر کنید. در این صورت حتما شکل ظاهری خانه شما با خانه ای که از وسایل ارزان قیمت و بی کیفیت پر شده، بهتر خواهد بود. صندلی هایی که در شکل زیر مشخص است و پشتی های بلندی دارد، بسیار مناسب هستند و دوام بسیار زیادی دارند.

3. تابلو های هنری را در ارتفاع درستی قرار دهید. در گالری های هنری و موزه ها، تابلوها طوری قرار می گیرند که مرکز تابلو با کف زمین بین 57 تا 60 اینچ قرار دارد. متوسط ارتفاع چشم انسان ها برابر 57 اینچ می باشد. بنابراین در دکوراسیون خانه نیز باید همین کار را انجام دهید.

interior-design-tricks (2)

در اتاقی که دیوارهای بلندی دارد، این تمایل معمولا وجود دارد که تابلوها در ارتفاع بالاتری قرار گیرند. اما باید توجه شود که محل قرار گیری تابلو به ابعاد ساختار بدن انسان مربوط است، نه ساختار ساختمان و اتاق.
اگر می خواهید مطمئن شوید، یک عکس بگیرید و توجه کنید که یک عکس چه طور می تواند آشکارتر به نظر آید. عکس را چاپ کنید یا این که با استفاده از یک نرم افزار مثل فوتوشاپ روی آن شکلی بکشید. این کار مطمئنا به شما این حس را خواهد داد که آیا یک تکه بزرگ تر و یا کوچک تر از تابلو نیاز است یا نه؟

4. بدانید که چه طور باید مبلمان را روی یک قالی بچینید. به صورت کلی سه راه وجود دارد که می توانید وسایل را دور قالی بچینید.

  • قالی آن قدر بزرگ است که بتوان تمامی پایه های وسایل را روی آن قرار داد. این کار معمولا حس مجلل شدن را در خانه القا می کند. بنابراین این کار را می توان برای قالی ها و اتاق های بزرگ تر انجام داد. البته باید توجه شود که فاصله حاشیه قالی در همه جهات از دیوار ها باید بین 12 تا 18 اینچ باشد.
  • اگر اتاقتان کوچک است بهتر است که تمامی پایه ها را خارج از قالی قرار دهید، چرا که این انتخاب مطمئنا هزینه کم تری را هم در پی خواهد داشت. حال اگر هم می خواهید قالیچه ای انتخاب کنید که خیلی کوچک نباشد و به اصطلاح بیشتر به چشم بیاید، می توانید پایه های جلویی صندلی ها را روی قالی قرار دهید. به کارگیری از این روش به خصوص زمانی که می خواهید یک الگوی خاصی را روی یک بخش وسیع تری از زمین و یا قالی متصور شوید، می تواند مناسب باشد.

interior-design-tricks (3)

5. به استفاده از تم های کلیشه ای اصرار نورزید. شما مطمئنا با یک سری وسایل تزیینی مثل مهره های تزیینی، لوح های سفید و آبی به شکل دریا و یا یک سری از نقاشی هایی از قایق های بادی، آشنایی دارید. ولی از این وسایل، در سال های خیلی دور بیشتر استفاده می شده و انحصار خود را از دست داده است. در اتاق نشان داده شده در این تصویر حسی از ساحل القا می کند که با قرار دادن یک لوح نقاشی، تابلو و یک سری چیزهایی در اتاق، بدون این که از کلیشه های معمول در آن استفاده شود، تاثیر خود را می گذارد.

6. یک نقطه کانونی ایجاد کنید. توجه داشته باشید که برای تولید هر محصولی یک سری اعضایی وجود دارند که نقش رهبر و حمایت کننده را بازی می کنند. در کار طراحی نیز این موضوع صحت دارد. آن چه که در یک اتاق بیشتر به آن علاقه مندید را انتخاب کنید و آن را به عنوان نقطه کانونی اتاق در نظر بگیرد. در این صورت اجازه بدید که گزینه های دیگر نقش ثانویه را در دکوراسیون شما بازی کنند. از هر چیزی هم نخواهید که نقش رهبر را بازی کند، چرا که این امر سبب بروز نویزهای بصری در طرحتان خواهد شد.
این نقطه کانونی می تواند هر چیزی مثل یک سرپوش نمادین در آشپزخانه، یک طاقچه، یک اثر هنری در اتاق نشیمن و یا یک مهره در اتاق خواب باشد. در واقع مهم نیست که این نقطه چه باشد، فقط باید به نوعی جلب توجه کند. در اتاق نشان داده شده در تصویر، شومینه و لامپ هر دو در کنار هم نقش نقطه کانون را بازی می کنند به شکلی که چشمان شما به صورت ناخود آگاه به سمت آن ها کشیده می شود و به آن توجه می کنید.

interior-design-tricks (4)

7. خطوط میدان دید را در نظر بگیرید. نقطه کانونی اتاق باید کاملا آزاد و واضح باشد به صورتی که از اتاق های دیگر نما داشته باشد. در این صورت طوری به نظر می رسد که این نقطه در بین دو اتاق قرار گرفته است. به همین دلیل می توان گفت که بهترین محل برای قرار گیری نقطه کانونی درست مقابل درب ورودی اتاق می باشد.

در این شکل طراحی طوری انجام گرفته است که تابلو درست در نقطه دید بیننده قرار می گیرد، چرا که خطوط دید کاملا واضح است.

8. به محل قرار گیری وسایلی که مدام تغییر مکان می دهند توجه کنید. توجه کنید که این وسایل را نباید فرضا جایی آویزان کنید که انطباق خوبی با آن مکان ندارند. اگر فکر می کنید در یک اتاق جای مناسبی برای آن پیدا نمی کنید، آن را به بیرون از خانه و یا اتاق دیگر منتقل کنید.

9. مقیاس خود را تغییر دهید. همیشه قیاس خود را در انتخاب وسایل منطبق با خانه خود تغییر دهید. مثلا ممکن است وقتی چیزی در یک مغازه به نظرتان زیبا آمد، وقتی به خانه وارد می شود، به اندازه یک فیل بزرگ به نظر آید و یا برعکس، آنقدر در خانه کوچک به نظر آید که از دیدرس خارج شود. در این جا وجود یک قاب آینه برای بزرگ کردن طلوع آفتاب بر روی دیوار خیلی زیبا به نظر می آید.

10. لایه هایی از نور به فضای خانه اضافه کنید. در قسمتی از آشپزخانه که صندلی قرار داده شده است، دیوار پشت شیر آب باید تاریک تر، تابلو ها سایه روشن و درب کابینت ها باید نورانی باشد. مطمئنا یک لایه از نور کاملا فیکس شده در یک نقطه نمی تواند شکل مهیجی را در خانه مهیا کند.

interior-design-tricks (5)

معمولا طراحان حرفه ای لایه های نوری را طوری در کنار هم قرار می دهند که زیبایی و تنوع خاصی را به خانه می بخشد. در خانه ای که نور در همه جا به صورت یکسان پخش شده، هیچ چیزی به صورت برجسته خود را نشان نمی دهد. پس بهتر است که نقطه کانونی و یک قسمت دیگر را انتخاب کنید و آن ها را با سایه روشن تزیین کنید. برای این کار لازم است که یک سری سیستم های روشنایی با نور محدود و یا حتی نور کم تر مثل چراغ مطالعه مهیا کنید.

11. شجاع باشید. شخصیت آن چیزی است که می تواند یک فضا را زیبا کند. نظر خود را اعمال کنید و با آن خوش باشید. هر چه قدر بیشتر تلاش کنید، شما بیشتر متوجه می شوید که کدام کار درست و کدام کار غلط است.
استفاده از صندلی های رومی، قفسه های کتاب که شبیه کتابخانه است و لوسترهای بزرگ، همه آن چیزهایی است که در یک اتاق نشیمن معمولی به ندرت استفاه می شود و خیلی معقول نیست، ولی با قرار دادن این ها می بینیم که دکوراسیون بسیار جذاب و زیبایی هم حاصل شده است. بنابراین اگر می خواهید دکوراسیونی بسیار زیبا و حیرت آور داشته باشید خیلی به دنبال استفاده از قطعات و طرح های معمول و پر استفاده نباشید.10. لایه هایی از نور به فضای خانه اضافه کنید. در قسمتی از آشپزخانه که صندلی قرار داده شده است، دیوار پشت شیر آب باید تاریک تر، تابلو ها سایه روشن و درب کابینت ها باید نورانی باشد. مطمئنا یک لایه از نور کاملا فیکس شده در یک نقطه نمی تواند شکل مهیجی را در خانه مهیا کند.

interior-design-tricks (6)

12. برای آن که خلاق باشید، اصول و قواعد را نادیده بگیرید. استفاده از کتاب های راهنما برای کسانی که می خواهند تازه شروع به کار طراحی خانه خود کنند می تواند مفید باشد. ولی در ادامه از احساسات شخصی خود در طراحی استفاده کنید و ببینید چه کاری سبب لبخند زدنتان می شود. برای مثال، قرار دادن چند بالشتک و ایجاد طرح هایی کاملا اتفاقی بر روی آن ها می تواند شکل ظاهری منزل شما را بسیار زیبا جلوه دهد.


گردآوری:هواداران معماری

منبع:کتاب اول

نویسنده: مدیریت

سعید خاتمی هستم.کارشناسی ارشد معماری این سایت رو افتتاح کردم تا کانونی باشه برای آشنایی با مهندسین و اساتید محترم معمار از جای جای ایران زمین.امیدوارم بتونم گام مفیدی در این راستا بردارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *