مجموعه مسکونی Trevox 223 در مکزیک

این پروژه از ایده استفاده مجدد از فضاهای موجود در یک خانه که بیش از 40 سال پیش احداث شده برخاسته است و برای تولید مسکن مستقل برای هر یک از اعضای خانواده با محدودیت حفظ ماهیت ساختمان، کوشش شده تا کمترین تغییرات اعمال شود و از جزئیات اصلی که به نوبه خود باید در پروژه جدید ادغام شود محافظت به عمل آید.

یکی از مهم ترین عوامل دخیل در طراحی، مکان این ملک بوده که عمارتی است که در یک باغ که رو به ترافیک مستمر قرار دارد و در نقطه اوج بصری بین چند خیابان است که این البته باعث ورود سر و صدای بیش از حد، حریم خصوصی بسیار کم و جریان باد زیاد که تاثیر مستقیم بر روی نمای اصلی خانه دارد میگردد. علاوه بر این پروژه رو به جنوب قرار گرفته است که به معنی جذب گرمای زیاد در طول تابستان است.

این شرایط منجر به پوشش دادن عوامل محیطی توسط معمار شده است، به عنوان مثال برای ایجاد یک فضای انتقالی بین حریم خصوصی و عمومی، بدون از دست دادن ارتباط بین این دو همزمان تاثیر عوامل محیطی نیز کاهش یافته است.

 

این مهم با طراحی نمای دوبل حاصل شده است، شیشه ی رفلکس با توجه به مزایای بسیار زیاد آن برای نما به کار رفته است، از جمله اینکه اجازه دید به بیرون می دهد اما دید به داخل را محدود میکند و به اتاق ها حریم خصوصی میدهد. علاوه بر این، پنجره ها به شکل مربع طراحی شده اند که با اثر مستقیم باد مقابله میکنند و به مسیر باد بدون اثرگذاری بر نمای داخلی اجازه جریان می دهند، این نما به فیلتر کردن نور خورشید و تنظیم درجه حرارت آسایش کمک مینماید. از ویژگی های برجسته این طرح این است سر و صدا خارج را فیلتر نموده ولی اتصال به بیرون را از دست نداده است، به لطف این طرح یک تراس میانی ایجاد شده است که هر دو زمینه درون و بیرون را که فقط از تراس خصوصی قابل دسترسی است، به هم پیوند میدهد.

با توجه به فضای داخلی، ساختمان قدیمی بخشی از برنامه را به خود اختصاص داده ولی بهرحال ایجاد فضاهای جدید نیز مورد نیاز بوده است. تنها تغییر قابل توجه تخریب سالن بوده که منجر به ایجاد دو بلوک مجزا و متصل توسط یک پل گشته است و در نتیجه یک باغ داخلی ایجاد شده است که به عنوان یک سالن عملکرد دارد و به اتاق ها متصل میشود و همچنین باعث تولید روشنایی بهتر و تهویه در داخل ساختمان میگردد.

گزارش معماری نیوز می افزاید: فضای داخل نشان دهنده ریتم و هماهنگی است، با استفاده از رنگ های نقاشی سیاه قلم، نورپردازی موجب بازی نور از شدت زیاد به شدت کم میشود که با نورپردازی بیرون در تضاد قرار دارد، نتیجتاً این پروژه فرصتی برای تجربه روش های مختلف زندگی با توجه به فضایی که انسان در آن قرار دارد را فراهم نموده است.


نویسنده: مدیریت

سعید خاتمی هستم.کارشناسی ارشد معماری این سایت رو افتتاح کردم تا کانونی باشه برای آشنایی با مهندسین و اساتید محترم معمار از جای جای ایران زمین.امیدوارم بتونم گام مفیدی در این راستا بردارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *